Rapid CFR Suceava – CSM 2007 Focşani 2-0 (0-0)

Rapid CFR: Pascal – Bosancu, Velescu (43 Sava), Florin Plămadă, Cornea – Romaniuc, Tincu (46 Negru), Stănescu (63 Ghivirgiu), Ionuţ Plămadă – Şuleru (46 Marincovici), Golofca.

CSM 2007: Borş – Ciornei, Crăciun. Ştefan, Stanciu – Săpunaru, Toader, Bucătaru, Suvac (68 Târcă) – Milea (76 Dan Negoiţă), Dumitriu (68 Toma).

Arbitri: Marius Bărbuş, Gheorghe Tarbă şi Andreea Erdokozi din Baia Mare.

Observatori: Vasile Palade şi Bogdan Zamfirescu, din Paşcan

Prima repriză a fost marcată de o uşoară dominare a gazdelor insuficientă, însă, pentru a pune în mare dificultate apărarea focşănenilor. Mai mult, primul şut mai periculos al partidei a fost al lui Ştefan care a trimis puternic de la 16 metri şi Pascal a prins mingea. Replica sucevenilor a venit în minutul 35 când Borş a avut o intervenţie de excepţie cu care a respins de lângă bară mingea şutată de Ionuţ Plămadă în urma unui corner. Şutul lui Bucătaru, de la 20 de metri, pe lângă poartă, a fost ultima fază notabilă a primei părţi a jocului. La pauză, antrenorul sucevenilor a găsit mutările câştigătoare. I-a scos pe Velescu şi Tincu şi i-a trimis în teren pe Negru şi Marincovici. Negru a fost autorul primului gol, în minutul 55, când a reluat cu capul mingea venită din centrarea lui Ionuţ Plămadă şi a trimis-o în plasa porţii lui Borş: 1-0! Marincovici a încheiat meciul cu reuşita din minutul 90+3 când a reluat în gol mingea venită din lovitură liberă bătută repede, de la 20 de metri. Între cele două goluri, în minutul 70, Ionuţ Plămadă şutase de la 20 de metri iar Borş scosese mingea de sub bară, iar în minutul 75, Romaniuc şutase în bară. Apoi, s-a petrecut o fază ce putea schimba sensul partidei: în minutul 80, Târcă a scăpat singur spre poartă, un apărător advers l-a ajuns, l-a tras de tricou până la pus la pământ fără ca arbitrul să dicteze ceva! În minutul 85, Negoiţă a trimis de la 20 de metri pe lângă poartă pentru ca, în minutul 90, arbitrii să arate că nu ştiu regulamentul: la o minge aruncată spre poarta sa, Borş a ieşit la marginea careului şi a respins cu pieptul, Andreea Erdokozi a semnalizat henţ iar centralul Bărbuş i-a dat galben şi lovitură liberă portarului focşănean. Din două una: ori a fost henţ din postură de ultim apărător şi autorul primea roşu, ori nu a fost nimic neregulamentar şi jocul putea continua! În sfârşit, în minutul 90+2, la o dispută de unu la unu, fără vreo urmă de neregularitate la 20 de metri de poarta oaspeţilor, Mărcuş a dat lovitură liberă pentru suceveni, probabil pentru trecerea timpului, însă prin iuţeala de picior a gazdelor şi nebăgarea de seamă a focşănenilor, mingea a ajuns la Marincovici care, de lângă Borş, a trimis-o în gol: 2-0! După care s-a auzit fluierul de final!

Marţi, CSM 2007 va juca acasă cu Aerostar Bacău.

Rezultatele etapei şi marcatorii:

Rapid Suceava – CSM Focşani 2-0. Au marcat M. Negru (55), Marinkovici (90+3)
Aerostar – Stoicescu 2-0. A marcat M. Munteanu (60, 81)
Ceahlăul II – Tg. Neamţ 2-0. Au marcat Fabbron (2), A. Pavel (65)
Petrotub – Panciu 3-0. Au marcat Harbuzaru (42, 75), D. Marin (65)
Oţelul II – Sporting Suceava 1-1. Au marcat Al. Benga (10 – pen.) / Căinari (75)
CSM Paşcani – Rm. Sărat 0-2. Au marcat L. Chiriac (5), I. Roman (30)
FCM Dorohoi – SC Bacău 1-1. Au marcat Orăşanu (58) / Cr. Ungureanu (19)