ȘAH: CSM Focşani 2007 – participare numeroasă şi remarcabilă la Brăila

* Sâmbătă, 25 noiembrie, la Brăila Mall s-a desfăşurat concursul de şah “MUTARE CU MUTARE”, ediţia a II-a, organizat pe două turnee: Turneul A OPEN rezervat şahiştilor juniori şi seniori legitimaţi şi Turneul B rezervat şahiştilor juniori U14 nelegitimaţi sau legitimaţi cu rating <1001. La acest concurs au participat şi 9 şahişti de la CSM Focşani 2007, 6 la Turneul A şi 3 la Turneul B * S-a jucat şah rapid, sistem elveţian, şapte runde, cu un timp de joc pentru fiecare jucător 10 minute plus 5 secunde la fiecare mutare. Au participat 67 de jucători de la C.S. Micul Prinţ Brăila, A.C.S. Phoenix Buzău, S.C.M. Gloria Buzău, Clubul de Şah Diana Galaţi, Clubul Sportiv Şah Club Galaţi, A.C.S. Smart Galaţi, Clubul Central de Şah Bucureşti, Clubul Sportiv Universitar Bucureşti, CSM Focşani 2007, Republica Moldova şi Ucraina, dintre care 35 la Turneul A şi 32 la Turneul B. De la CSM Focşani 2007 au participat (în ordine alfabetică): Ailincuţei David-Constantin, Bocu David, Bocu Mihail, Mălureanu Andrei, Nistoroiu Sofia, Pană Darius-Cristian, iar la Turneul B Pavel Darius-Andrei, Pavel Ruxandra-Ioana şi Sava Daniel. Sportivii de la CSM Focșani 2007 au obținut următoarele rezultate: • Nistoroiu Sofia şi Bocu Mihail. „Conform vârstei lor, experienţei şahiste şi ratingului puteau să joace la Turneul B. Sunt convins că ar fi luat amândoi cupe şi medalii. Dar, spre lauda lor, s-au înscris la Turneul A pentru a putea să se confrunte cu jucători consacraţi şi în curs de consacrare. Desigur, în cazul celor doi, sâmbătă au fost şi lacrimi. Pentru mine, dintr-un anumit punct de vedere, ei sunt primii doi performeri ai zilei", declară instructorul secției de șah, Anton Soare. • Pavel Ruxandra-Ioana a fost mezina delegaţiei noastre. La categoria fete de la Turneul B a reuşit să se claseze printre cele cinci fete care au primit cupă şi medalie. După turneul de la Galaţi din această toamnă, este al doilea turneu în afara judeţului la care cucereşte cupă şi medalie la categoria ei. Reuşite deci, sută la sută. • Sava Daniel, al doilea în ordinea de la mic la mare, a avut o prestaţie mult peste nivelul participanţilor de vârsta lui. În clasamentul general al Turneului B el a reuşit să se claseze al şaselea, dar la egalitate de puncte cu al treilea, al patrulea şi al cincilea. În clasamentul băieţilor s-a încadrat în primele cinci locuri premiate cu medalie şi cupă. • Ailincuţei David-Constantin, al treilea în ordinea vârstei, continuă succesele constante din ultimii doi ani şi a obţinut cupă şi medalie pentru locul al II-lea la U8 Turneul A. • Pavel Darius Andrei s-a clasat al cincilea în clasamentul general al Turneului B şi în clasamentul băieţilor a ocupat locul al patrulea, premiat cu medalie şi cupă. • Pană Darius-Cristian, deja binecunoscut pentru ascensiunea fulminantă din această toamnă, a obţinut cel mai bun rezultat dintre participanţii vrânceni, clasându-se pe locul al şaselea la Turneul A, primind cupă şi medalie pentru locul întâi la U8. • Bocu David, a arătat o schimbare în bine în abordarea cu responsabilitate a jocului faţă de ultimul concurs disputat în deplasare şi a obţinut locul al treilea la U12. • Mălureanu Andrei, a cucerit cupa şi medalia de locul întâi la U12 şi a fost în clasamentul general al Turneului A al doilea după Pană Darius-Cristian. Concursul a fost organizat de Clubul Sportiv Micul Prinţ Brăila, cu sprijinul sponsorului McDonald’s Brăila, avându-i ca director de turneu pe Preda Iulian, arbitru şef pe Florea Adrian, arbitru la Turneul A pe Soare Anton şi arbitru la Turneul B pe Mocanu Denis din Republica Moldova. Instructorul secției de șah a CSM Focșani 2007, Anton Soare, după această competiție: „Concluzionând, sunt de menţionat cu satisfacţie la acest concurs nu doar numărul de participanţi, ci şi rezultatele – dintre cei 9 participanţi, 7 au cucerit cupe şi medalii. La U14 şi U8 de la Turneul B, pe podium s-au aflat câte doi vrânceni. Ca o umbră de regret, la toate întâlnirile pe care le avem cu susţinătorii activităţilor de şah din alte judeţe, aflăm că prin alte părţi se face din ce în ce mai mult şah în şcoli, nu ca la noi, unde astfel de şcoli se pot număra pe degete, că se pot găsi sponsori ai sportului minţii şi că persoanele implicate în pregătirea copiilor sunt mult mai multe“.